Recyklujeme

Z dedinky

Sledujte nás

Web:
Youtube:
Facebook:

Podporujeme:

Pilondesign
Web:
Youtube:
Home

Naša záhrada > Tulipány 2017 PDF Print E-mail


Tulipány v roku 2017

       Tulipány sa mi vždy páčili. Ich svieže vlhké kvety pôsobia po nudnej a tmavej zime vždy osviežujúco a optimisticky. Sľubujú rok plný farieb, lietajúcich včiel a vôní. Máloktorý druh dokáže predčiť tulipány množstvom odrôd a farieb. Snáď len ruže majú nad nimi výhodu a pritom majú s ružami podobný handicap. Nemajú odrody s modrými kvetmi...
      Hoci dnes do tohto problému zasahuje aj genetické inžinierstvo, jeho výsledok je ako v ružiach, tak v tulipánoch zatiaľ mizerný. Videl som už viac fialových odrôd, ale tie ma zatiaľ nepresvedčili. Po svedomitej príprave, som sa rozhodol, kúpiť si zopár odrôd a skúsiť si pestovanie tulipánov pre vlastné potešenie.

      Vo vnútri duše ma najviac morila predstava, že po 2 až 3 rokoch pestovania rôznych druhov tesne vedľa seba, to myslím skutočne tak 5 až 10 centimetrov, všetky splanú (no, nie že by spláli večným ohňom, ale stanú sa plané) a nakoniec budem mať len jeden možno žltý, alebo červený druh. Často som to pozoroval v predzáhradkách a veľa som o tom rozprával s nešťastnými záhradkármi, že po čase musia kupovať znova, tie isté, aby si uchovali tie, ktoré sa im najviac páčia.
 
     

      Zo záhrady viem, že mi niekedy vyrastajú tulipány aj zo semien, ktoré privanie vietor od susedov. vždy sú červené...
      Ako to nakoniec dopadlo vidíte na obrázkoch. Kúpil som 8 druhov, ale také, ako boli vyfotené na obale, vyrástli iba 6. 2 boli iné. Asi sa niekde pomiešali. No nič. Celkovo to bola super jar. Veľa pršalo a bolo celkovo dosť zima, ale tulipány boli krásne. Kvitli skoro mesiac. Dostal som aj množstvo pochvál od susedov, veľmi sa im tiež páčili.
 
     

      Na fotografiách je niekedy pozadie čierne. To nie je naschvál, ale preto, že boli sadené v predzáhradke a keď bol za nimi tieň a oni boli osvetlené slnkom, pozadie išlo úplne do čierna.
 
     

.


 


 

.