Recyklujeme

Z dedinky

Sledujte nás

Web:
Youtube:
Facebook:

Podporujeme:

Pilondesign
Web:
Youtube:
Galenthus

Pestujeme > Galenthus - snežienky


Snežienky môžeme presádzať hneď po odkvete.


 
   
      Tento rok (2023), rozkvitli snežienky dosť skoro, už 15. januára. Teplé počasie tomu praje.


 
   
      Pestujem ich pomerne dlho a po niekoľkých rokoch začínajú rásť v hustých trsoch. Vždy si dám predsavzatie, že ich v lete rozsadím a vždy zabudnem. Raz som ich aj začal vyberať zo zeme, ale nájsť ich v lete už nie je také jednoduché. Niekoľko cibuliek som aj našiel a vybral, ale následne uložil v garáži a zabudol. Sušené po dvoch rokoch už neporastú. Našťastie veľa som ich v zemi nenašiel a tak po čase znovu rástli v hustých trsoch. Dajú sa však presádzať aj praktickejšie. Po odkvete, alebo keď sa vám nechce čakať a otrháte kvety, môžete ich presádzať aj v zime. Je dobré ich nedeliť na samostatné rastlinky, ale nechávať ich v menších trsoch. Lepšie sa ujmú.

Tiež je lepšie nebrať ich z prírody, ale kúpiť si ich na jeseň v obchode. Predáva sa tam odroda Galanthus woronowii, alebo Galenthus elwesii (truchu žltšie) s krásnymi veľkými kvetmi. V našej prírode rastie Galanthus nivalis, ktorý má menšie kvety.


 
   
      Snežienky v mojom katalógu:

   
        Na druhej strane, je presádzanie z prírody možno aj zakázané, aj keď podľa mňa nie celkom rozumné. Záhradkári by naše snežienky skôr rozšírili po krajine a takto šíria cudzokrajný druh. Na fotečke je ukázený rozdiel medzi nimi.