Recyklujeme

Z dedinky

Sledujte nás

Web:
Youtube:
Facebook:

Podporujeme:

Pilondesign
Web:
Youtube:
Home

Kana indická PDF Print E-mail

Kana indická (Canna indica)

 

Kto by nechcel pestovať tieto krásne, tropické a u nás exotické rastliny na záhrade? Majú nádherné, obrovské listy dlhé aj 40 – 50 cm a to nielen sviežo zelené, ale aj rôznofarebné. U nás (2014) sa dajú vidieť aj bordovo, hnedo zelené tmavé listy, ale sú aj kašírované a prúžkované s niekedy až neuveriteľnými farbami. A to sa šľachtenie kán ešte neskončilo, čiže máme sa ta čo tešiť v budúcnosti...

Pôvod kany

      Kanu indickú (canna indica/ dosna) priviezli priviezli do Európy ako inak z Ameriky, kde rastie v Mexiku a Strednej Amerike. Viac má teda spoločného s indiánmi ako indami. Krásny omyl. Aj pôvod názvu kana by sa dal s dávkou fantázie hľadať v Indii. Je to ele názov odvodený s gréckeho kanna, teda trubka, pre podobnosť s tvarom kvetov. V tropickej Amerike a Ázii sa hľuzy a mladé výhonky niektorých druhov kán konzumujú.

Nároky na pestovanie

      Táto tropická rastina má rada priame slnko počas celéhodňa, alebo veľkej časti dňa. Toto je dôležité hlavne pre kvitnutie. Rastlina vyžaduje humóznu stále vlhkú pôdu, ale príliš veľké premokrenie môže spôsobiť odhnívanie hľúz. Preschnutie pôdy má za následok deformácie a praskanie listov. Tieto vady sa potom ťažko odstraňujú v nasledujúcich mesiacoch. Pre pestovanie je nutné tiež povedať, že kana u nás neprezimuje. Je citlivá aj na mierny mráz, ktorý poškodí nielen listy, ale aj hľuzu. Prezimovať môže v pivnici, ale dá sa prezimovávať aj v suchej garáži bez mrazu, kde ju treba uložiť do veľkého plastového kvetináča s mierne vlhkou hlinou a nie celkom nepriedyšne zakryť igelitom, aby nevyschla. Na jar bude od marca hnať zelené dlhé výhonky. S výsadbou je treba počkať, aby sme si boli istý, že neprídu mrazy. V prípade neočakávaných jarných mrazov je nutné rastlinu zakryť. Odmení sa nám skorým kvitnutím. Sadíme plytko do vlhkej zemi. Dobre znáša mulčovanie kôrou, alebo pokosenou trávou. Má to výhodu menšieho presychania pôdy a menšieho množstva použitej závlahovej vody. Stanovisko by malo byť aspoň čiastočne chránené pred vetrom, aby rastlinu nevyvrátil. Niektoré druhy dosahujú výšku aj 2m. Na voľných priestranstvách je dobré sadiť k nej iné vyššie rastliny, alebo zapichovať do zeme oporné kolíky vysoké podľa druhu rastliny aspoň do polovice jej výšky.


 Kana