Recyklujeme

Z dedinky

Sledujte nás

Web:
Youtube:
Facebook:

Podporujeme:

Pilondesign
Web:
Youtube:
Home

Recyklujeme > Fľaša - Svietnik PDF Print E-mail


Svietnik

       Recyklovať sa dá všetko možné ... Na záhrade je doslova nutnosť kompostovať (recyklovať) buriny, odumreté časti rastlín, rastliny po zbere úrody, ale aj zvyšky z kuchyne. Teraz som však nemal na mysli toto. Sem tam sa objaví zmienka o tom, že veciam môžeme dať druhú šancu. Pritom ich môžeme využiť úplne iným spôsobom. Táto myšlienka sa mi vždy zdala príťažlivá. Často som v garáži skladoval pekné sklenené fľaše a rozmýšľal, ako ich využiť inak, lebo sklo je krásny a veľmi trvanlivý materiál. Na internete, ale aj v televízii som videl ukážky či nápady na výrobu pekného svietnika, ako inak do záhrady. Často keď sedíme s priateľmi na lavičke už po zotmení hodila by sa lampa, ktorá by svietila a možno aj trochu odháňala komárov.
 
     

      Dlhšiu dobu som mal vymyslený podľa mňa praktický a celkom pekný lampáš vyrobený z použitých fliaš. Nápad je to jednoduchý. Odreže sa dno a do vnútra sa vloží kahanček. Najväčší problém je samozrejme odrezať to dno. Musel som si kúpiť prípravok na urobenie zárezu sklárskym rezačom. Je to praktické, ale nie jediné riešenie. Ja som chcel mať rez skoro dokonalý. Potom už stačí len teplom a chladom prasknúť zvyšok steny fľaše, čo sa niekedy samozrejme skončí rozbitím fľaše. Rez je dobré obrúsiť, aby sa niekto pri manipulácii so svietnikom neporezal. Našťastie sa ukázalo, že brúsenie skla je podstatne jednoduchšie a aj rýchlejšie. Tak pri pekných fľašiach brúsim rez úplne do roviny, nech to nejako aj vyzerá.

      Nakoniec som umiestnil do fľaše kahanček pomocou tenkého pozinkovaného drôtu. Na fotkách je prvý svietnik z bieleho skla a na ďalších som tieto drôty vyformoval do trochu krajšieho tvaru. Svietnik sa teraz dá nielen nosiť so zapálenou sviečkou vo nútri, ale aj niekde zavesiť. Hold, aj drotári musia mať cvik a nejaké tie skúsenosti. Výsledok je podľa mňa dobrý... posúďte.
 
     

      Skúšal som rezať aj podstatne väčšie fľaše a získané skúsenosti bol tiež zaujímavé, ale o tom nabudúce.

       

.


 


 

.